Skip to content Skip to footer

Meble młodzieżowe – konflikt pokoleń

Meble młodzieżoweMeble młodzieżowe to trudny temat. Ich wybór może prowadzić do nieporozumień i kłótni. Doskonale bowiem pokazuje różnice między odbiorem rzeczywistości przez młodzież i dorosłych.

Linii konfliktu może być kilka. Pierwsza to oczywiście wygląd mebli. Druga biegnie w poprzek tego, co możemy zbiorczo nazwać ergonomią. A ostatnia sprowadza się do pieniędzy.

Wygląd decyduje o wszystkim, zdają się mówić dzieci i młodzież. Ważne jest dopasowanie do aktualnie panującej mody, zgodność z tym, co w danym momencie jest na topie w grupie rówieśniczej i odcięcie od stylu ulubionego przez rodziców. Rodzice z kolei uważają, że liczy się spokój, stonowanie i utrzymanie wszystkiego w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. W praktyce oznacza to meble nudne, pozbawione polotu, w barwach szarych i stonowanych. Może się więc zdarzyć, że córka zażyczy sobie pokoju umeblowanego w różowe sprzęty, z łóżkiem przykrytym różową narzutą i tapetami w tym samym kolorze. Dla rodzica ? estetyczny koszmar nie do przyjęcia. Czy da się osiągnąć porozumienie? Zapewne. Tyle, że wymaga to cierpliwości zwłaszcza po stronie rodziców.

Ergonomia po części wpływa na wygląd mebli. Dla rodziców jest znacznie ważniejsza od designu stąd tendencja do wyboru takich wzorów, które dają szansę na przykład na sprawne sprzątanie. To także tłumaczy preferencje dotyczące kolorystyki ? szarości czy różne odcienie drewna łatwiej utrzymać w czystości.

Konflikt na tle ergonomii może przybrać także inną formę. Przykładowo, dziecko może zażyczyć sobie biurka, na którym zmieści się jedynie komputer i krzesła, na którym nie da się siedzieć i które w krótkim czasie może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Z punktu widzenia ergonomii to sytuacja niedopuszczalna. Jednak meble młodzieżowe rządzą się swoimi prawami.

Tak, jak ergonomia wpływa na wygląd, tak pieniądze warunkują zarówno to, jaka będzie estetyka i praktyczność mebli młodzieżowych. Budżet rodzinny może nie wytrzymać życzeń dziecka, a to może prowadzić do nasilenia konfliktu. Kto chce kupować meble młodzieżowe, powinien więc dobrze się do tego przygotować.

Leave a comment