Domy z bali buduje się szybko, kosztują niewiele, a na dodatek wpisują się w krajobraz. Z jakich jeszcze powodów warto zainteresować się tym budownictwem?
Tempo budowy
Tak jak wszystkie domy drewniane, także te z bali buduje się szybko. Wystarczą trzy miesiące i można wprowadzać się do gotowego budynku. Czas, potrzebny na postawienie domu murowanego jest kilkukrotnie wyższy.
To ważne, ponieważ budujący dom zamraża na ten czas swoje pieniądze lub bierze kredyt, a jednocześnie musi opłacać czynsz w dotychczasowym mieszkaniu. Jeśli przyjmiemy, że buduje na kredyt i wynajmuje lokal, zobaczymy, że każdy miesiąc zwłoki do o 2,5 tys. zł mniej na koncie inwestora. Skrócenie budowy z osiemnastu do trzech miesięcy oznacza więc zysk rzędu trzydziestu kilku tysięcy złotych.
Cena domu
Mimo że droższe niż kilka lat temu, domy z bali wciąż są nieco bardziej atrakcyjne cenowo niż domy murowane. Po pierwsze ze względu na inne fundamenty ? lżejsze, nie wymagające spełniania wyśrubowanych wymagań. Po drugie, z powodu cen materiału. A po trzecie z przyczyn opisanych powyżej.
W tym miejscu warto na moment się zatrzymać. Ze względu na to, że większość Polaków buduje systemem gospodarczym, korzyści cenowe mogą być nieznaczne. Domy z bali powinny być bowiem budowane przez wyspecjalizowane ekipy. Nie da się ich stawiać samodzielnie.
Mikroklimat wewnętrzny
W przypadku drewna cechą charakterystyczną jest wytworzenie we wnętrzu domu specyficznego, zdrowego mikroklimatu. Materiał ten pozwala osiągnąć w sposób naturalny efekt zdrowego powierza. Coś, co normalnie wymaga sporych nakładów sił i środków.
Taki mikroklimat jest zdrowszy, co przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców. Jest więc wartym rozważenia plusem domów z bali.
Lepsza termoizolacja
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że stwierdzenie o lepszej termoizolacji domów z bali jest dziwaczne. W końcu budynki z cegły wydają się solidne i szczelne. A jednak to właśnie drewno lepiej pozwala ocieplić domy. Także ze względu na swoje właściwości.
Co nie znaczy, że budynki z drewna nie wymagają izolacji cieplnej. Przeciwnie, powinna być wykonana w sposób odpowiedni i zgodny z zasadami sztuki. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia choćby mostków termicznych, czyli zjawisk bardzo niekorzystnych.
Dopasowanie do krajobrazu
Chociaż w drugiej połowie dwudziestego wieku polski krajobraz zdominowały budynki murowane, to właśnie drewno jest budulcem, który był używany na tych terenach przez setki lat. Jest dopasowane do krajobrazu, a architektura domów drewnianych wpisuje się w teren. Warto o tym pamiętać, bo względy estetyczne mają ogromne znaczenie przy wyborze projektu domu.
O tym, że budownictwo drewniane zaczyna wracać na swoje miejsce świadczy jego coraz większa popularność. Na razie w zastosowaniach komercyjnych czy w branży restauratorskiej. Być może już niedługo ? także w budownictwie mieszkaniowym.